Kotek i jego arsenał
Wpisany przez Agnieszka Włodarczyk-Mazurek   

 

Kiedy patrzę na moją śpiącą kocicę, to oprócz ciepła w sercu nachodzi mnie jeszcze refleksja: jak to możliwe, aby w takim pięknym woreczku furta mieścił się niebagatelny militarny arsenał.

Koty mają 244 kości o czterdzieści więcej od ludzi. Mają ponad pięćset mięśni, a człowiek – mimo swej wielkości – ma ich tylko 150 więcej. Najcenniejsze mięśnie uruchamiają tynie łapy, kark – w trzeciej kolejności – przednie łapy. Aby całą tą maszynerie utrzymać w zdrowiu i gotowości, kot po każdym relaksie uprawia gimnastykę, która pomaga mu naciągnąć każde włókienko. Ich ucho ma 30 mięśni o 26 więcej niż ludzkie. Dzięki temu kot słyszy najcichsze dźwięki nie odwracając głowy.

Kot potrafi godzinami wpatrywać się  w coś dla niego ważnego nie mrugając powiekami. Widzi znakomicie w nocy, wystarczy mu do tego tylko cień światła. W porównaniu do kociego pyszczka, oczy zwierzęcia są bardzo duże. Absorbują one mnóstwo światła, dzięki temu są jak noktowizory. Kot z natury jest dalekowidzem, podetkniętą pod nos przynętę widzi dość słabo,  na odległość, widzi ją do najmniejszych szczegółów.

Kot ma ponad trzykrotnie więcej od nas komórek węchowych (67 milionów) i kiedy śpi 100 metrów od miejsca gdzie nakropiono walerianę, w pięć sekund melduje się do odurzającego tarzania. Kręgosłup ma tak giętki, że swobodnie wygina się, tak żeby umyć tynie nóżki i czubek ogona . Potrafi niemal dwukrotnie powiększyć swój optyczny obraz ; w sytuacji zagrożenia najeża futro i staje się lwem. W tymże futrze ma długie wąsy zwane wibrysami. Są tak wrażliwe na dotyk, że pomagają kotu w ciągu sekundy zorientować się, gdzie jest, czy miejsce to jest mu znane i bezpieczne. Wyczuwa nimi najdelikatniejsze nawet zmiany w powietrzu: szum, wiatr i mysie łapki. Dzięki nim też wyczuwa drgania powietrza wokół przedmiotów, co pozwala mu zgrabnie przewidywać i omijać przeszkody.

Koty potrafią spaść bez szwanku z ogromnych wysokości. Zanotowany rekord wynosi 150 metrów. W porównaniu z innymi zwierzętami koty mają proporcjonalnie znacznie większą powierzchnię ciała w stosunku do masy. Z tego powodu panują nad szybkością lotu, a upadek potrafią doskonale zamortyzować. Poza tym koty jako drapieżniki, charakteryzują się znakomitą orientacją wzrokowo - przestrzenną, która umożliwia im żonglowanie wszystkimi czterema łapami, co pozwala na zredukowanie impetu lądowania. Rozluźnienie mięśni ciała czyni z kota naturalny spadochron.

 

Na podstawie książki Kot święty i przeklęty Bogny Balickiej.


Nie płacz królewno. Gdybym ci przyniosła zwierzę, które ma oczy ze szmaragdów i mimo to nikt mu ich nie ukradnie, taaakie wąsy i mimo to nie jest mężczyzną, futro, z którego sypią się iskry i mimo to nie pali się ono na nim, stópki jedwabne i mimo to nigdy ich sobie nie zedrze, a w kieszonkach ma szesnaście noży, i mimo to nie pokroi sobie nimi mięsa- może byś już nigdy nie zapłakała ?”.


Karel Čapek - Wielka bajka kocia.

 

Dziś jest u nas...


130 psów
96 kotów
83 zwierząt egzotycznych