Sterylizacja
Spis treści
Sterylizacja
Najczęstsze mity dotyczące kastracji psów
Wszystkie strony

Jeżeli masz wątpliwości odnośnie tego czy zdecydować się na kastrację/sterylizację swojego pupila albo jeżeli jesteś przeciwnikiem tych zabiegów, gorąco zachęcamy do zapoznania się z poniższym tekstem! Zajmie Ci to kilka minut, ale pozwoli uzyskać informacje, dzięki którym bardziej świadomie zadecydujesz o losie i zdrowiu swojego psa, ale również o losie innych zwierząt - tych niechcianych, bezdomnych, bez szans na miłość i swój kąt…

Do każdego z kilkuset polskich schronisk i przytulisk codziennie trafiają kolejne bezdomne psy. Większość pozostanie tam na zawsze. Będą tam powoli umierać, tęskniąc za własnym domem. Jedynym rozwiązaniem problemu psiej bezdomności, jedynym sposobem na zatamowanie tej fali psiego nieszczęścia w schroniskach jest ograniczenie rozrodu psów. Teraz jest ich po prostu za dużo...


Twój pies nie musi zostać ojcem!
Twoja suka nie musi mieć szczeniaków!

 

CZYM JEST KASTRACJA/STERYLIZACJA?


Kastracja samca czy suki (potocznie nazywana sterylizacją) to zabieg chirurgiczny, mający spowodować trwałą bezpłodność zwierzęcia. Samcom usuwa się jądra i nadjądrza, samicom jajniki, jajowody i macicę.
Najlepiej jest przeprowadzać kastrację, kiedy zwierzę jest młode i zdrowe, jednakże można taki zabieg przeprowadzić również u osobników starszych
Młode suki wracają do zdrowia w ciągu raptem kilku dni po zabiegu, młode samce prawie natychmiast.

 

 

ZALETY STERYLIZACJI SUK

Ochrona przed ropomaciczem

Ropomacicze może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Najczęściej jedynym ratunkiem jest szybka sterylizacja, ale zabieg wtedy jest trudniejszy i bardziej kosztowny niż u zdrowiej suczki, dłużej też trwa rekonwalescencja i częstsze są powikłania.

Ochrona przed nowotworami narządów rodnych

Jajniki, jajowody i macica są podczas sterylizacji usuwane, co w 100 procentach zapobiega chorobie. Ochrona przed nowotworem gruczołu mlekowego. U suk wysterylizowanych jeszcze przed pierwszą cieczką ochrona jest prawie 100-procentowa. Wczesna sterylizacja nie ma negatywnego wpływu na rozwój suczki.

Zapobieganie ciążom urojonym

Sterylizacja całkowicie eliminuje tę przykra przypadłość.

Wysterylizowana samica staje się stabilniejsza psychicznie

Podczas cieczki suczka jest rozkojarzona, nerwowa. Przez kilka tygodni jej jedyna aktywność ruchowa to krótkie spacery na smyczy. Staje się więc apatyczna i znudzona. Natomiast przez pewien czas po cieczce suczki są ostrzejsze, bardziej pobudliwe. Sterylizacja eliminuje to zupełnie.

Wygoda – nie ma cieczek

Suka nie brudzi w domu, nie zwabia samców pod nasze drzwi, nie musimy jej pilnować.

 

 

ZALETY KASTRACJI SAMCÓW

Zapobieganie nowotworom układu płciowego, przepuklinom, schorzeniom prostaty

O wiele prościej jest zapobiegać tym chorobom, niż je leczyć.

Wykastrowany samiec staje się mniej pobudliwy, nie wdaje się w bójki o sukę z innymi samcami, nie ma skłonności do włóczęgostwa, ma mniej dominujący charakter

Wykastrowany w młodości samiec jest mniej agresywny, mniej skłonny do ucieczek, bardziej posłuszny. Kastracja w późnym wieku może nie przynieść oczekiwanych zmian w psychice psa, ale uchroni go przed wieloma chorobami!


Kastracja i sterylizacja są niezgodne z naturą

Owszem, te zabiegi są nienaturalne. Odkąd człowiek udomowił psa, życie tych zwierząt ma niewiele wspólnego z naturą.
Sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co dla psów jest lepsze: nienaturalne życie za kratami schroniska, nienaturalna śmierć w schronisku, czy nienaturalne zapobieganie takim tragediom?

Każda suczka powinna mieć raz w życiu szczenięta – dla zdrowia

Każda suczka powinna mieć raz w życiu szczenięta – dla zdrowia
Nie ma żadnych medycznych powodów, dla których suczka musiałaby raz w życiu być pokryta. Ciąża nie zapobiegnie ani hormonozależnym chorobom nowotworowym, ani ropomaciczu, ani ciążom urojonym. Te ostatnie po jednokrotnym odchowaniu szczeniąt mogą się wręcz nasilić!

Nie mogę pozbawić swojej suczki radości macierzyństwa

To nie uczucia macierzyńskie pchają suczkę do rozrodu. To czysto biologiczny instynkt!
Sterylizując suczkę sprawiamy, że nie odczuwa ona instynktu płciowego. Będzie to dla suczki stan zupełnie naturalny, tak samo, jak naturalne są dla niej okresy między cieczkami, kiedy ani jej w głowie posiadanie potomstwa.

Nie chcę pozbawiać swojego psa uciech seksualnych

Kastrując psa pozbawiamy go instynktu płciowego, a więc i chęci kopulacji. Wykastrowany samiec nie odczuwa potrzeby krycia. Zastanówmy się też, kiedy tak naprawdę pies cierpi. Czy wtedy, gdy nie odczuwa potrzeby kopulacji, czy może wtedy, gdy taką potrzebę odczuwa, a człowiek nie pozwala jej zaspokoić?

Po kastracji mój pies stanie się leniwy i bez charakteru

Kastracja spowoduje zmniejszenie jedynie agresji dominacyjnej samca. Nie wpłynie na instynkt obrony czy pilnowania posesji. Wręcz przeciwnie. Jeśli mamy psa – stróża, to po kastracji będzie on nawet lepiej wykonywał swoje zadanie, nie będzie uciekał, czując suczkę w rui.
Złodzieje często podrzucają na pilnowany przez samca teren sukę w rui. I kiedy pies zajmuje się atrakcyjną samicą, oni spokojnie i bez pośpiechu kradną. Na wykastrowanego psa taka sztuczka nie podziała.

Nie wysterylizuję suczki, bo tak fajnie jest mieć szczeniaki

Trzeba poświęcić wiele czasu, pracy i pieniędzy, żeby odchować zdrowe szczeniaki. A później wielu zabiegów wymaga znalezienie im dobrych domów. I nigdy nie mamy gwarancji, że wychuchany przez nas szczeniaczek nie trafi za parę lat do schroniska.

Mój pies jest wyjątkowy. Chcę mieć po nim potomstw.

W schroniskach jest pełno „wyjątkowych” piesków. Potomstwo dziedziczy cechy nie tylko po swoich rodzicach, ale i po poprzednich pokoleniach. Na hodowli trzeba się po prostu znać, a rozmnażanie psów nie posiadających rodowodu może skończyć się otrzymaniem miotu zupełnie niewyjątkowych kundli.

Szczeniaki mojej suczki nie trafią do schroniska. Już mam na nie chętnych

W schroniskach jest wiele szczeniaków. Różnych. Można wybierać. Po co powoływać do życia następne pieski, skoro mnóstwo wspaniałych psów marnieje w schroniskach bez szansy na dom?

Jeśli nawet suczka zajdzie w ciążę, to są sposoby na to, żeby nie było szczeniaków

Tak, można podać środki hormonalne – wczesnoporonne albo sukę wysterylizować, usuwając macicę z płodami. Zawsze jednak odbywa się to kosztem zdrowia psa, więcej kosztuje i sprawia więcej problemów, bo działać trzeba natychmiast. Dlatego lepiej sukę wysterylizować zawczasu.

Nie stać mnie na to

Zabieg nie musi być drogi. Co roku, w marcu Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt ARKA organizuje Ogólnopolski Dzień Sterylizacji Zwierząt. Wiele lecznic weterynaryjnych wykonuje wtedy zabiegi po obniżonych cenach. Akcja trwa zazwyczaj dłużej, niż jeden dzień (w zależności od lecznicy). Szczegóły poznasz na stronie: http://arka.strefa.pl/

Kastracja i sterylizacja to JEDYNY sposób, by ograniczyć zbyt dużą populację psów. To nie natura, a my, ludzie, decydujemy, czy nasze psy będą mieć potomstwo, czy nie. Decydujmy więc mądrze!

 

Informacje zebrała ASIA PIETRZYK (właścicielka wysterylizowanej suczki owczarka niemieckiego) na podstawie źródeł internetowych.
Pomoc w zredagowaniu tekstów: AlmaMater.

 

Dziś jest u nas...


130 psów
96 kotów
83 zwierząt egzotycznych